Ręczna piła łańcuchowa DIY

piła z łańcucha

W terenie pozyskiwanie drewna na opał bądź budowę schronienia jest istotnym elementem bytowania na łonie natury. Obok siekier/toporków, których skuteczności w terenie nie można podważyć, miejsce w ekwipunku często zajmuje ręczna piła do drewna, czy to jako element składowy multitoola/scyzoryka, czy jako oddzielne składane narzędzie. Alternatywą dla tej części rynsztunku są tzw. ręczne piły łańcuchowe. O ile wykonanie własnej składanej piłki do drewna wymaga już co nie co umiejętności o tyle wytwór własnej ręcznej piły łańcuchowej nie jest niczym skomplikowanym. Zatem jak się do tematu zabrać?

Co będzie nam potrzebne:

– ŁAŃCUCH DO PIŁY SPALINOWEJ

piła z łańcucha
– RURKA PVC, GRUBOŚĆ DOSTOSOWANA DO DŁONI UŻYTKOWNIKA

piła z łańcucha

– PARACORD LUB ZAMENNIK

piła z łańcucha

– 2X WZMOCNIONE KÓŁKO DO KLUCZY, DOSTĘPNE W PUNKTACH DORABIANIA KLUCZY

piła z łańcucha

– OPCJONALNIE: TAŚMA NAPRAWCZA

Rozpoczynamy od łańcucha. Dany egzemplarz może być jak najbardziej wysłużony, byle jeszcze trzymał ostrość. Nowe sensowniej wrzucać jednak na prowadnicę.
Rozpoczynamy od określenia długości. W moim wypadku łańcuch ma długość 70 cm. Dalszy etap to spiłowanie nitów i ich wybicie. Pamiętajmy o okularach i rękawicach, szczególnie gdy na tym etapie korzystamy z elektronarzędzi.

piła z łańcucha

Dalej ogniwo kładziemy np. na nakrętkę śruby i bijemy młotkiem w punktak (w tej roli wystarczy większy gwóźdź) wybijając resztę nitu.

piła z łańcucha

Po zabiegu końcówki łańcucha wyglądają tak:

piła z łańcucha
Końce łańcucha przyozdabiamy kółkami od kluczy.

piła z łańcucha

Czas na uchwyty. Z rurki PVC, wcześniej dopasowanej do naszej dłoni, odcinamy dwa kawałki o długości odpowiadającej szerokości dłoni. Dodatkowo warto okleić taśmą naprawczą nasze uchwyty, zwiększając dzięki temu właściwości antypoślizgowe.
piła z łańcucha  piła z łańcucha
W kolejnym etapie wykonujemy otwór z jednej strony uchwytu i przeplatamy linkę paracordu.

piła z łańcucha

Długość linki to ok. czterokrotność szerokości dłoni. Paracord składamy na pół i z każdej strony wykonujemy prosty węzeł. Po ściągnięciu jeden węzeł zostaje ukryty w uchwycie. Pamiętamy o przypaleniu końcówek paracordu 😉
piła z łańcucha  piła z łańcucha
Całość po złożeniu prezentuje się tak:

piła z łańcucha

Koszt wykonania? Wysłużony łańcuch – bezcenny. Rurka PVC ok 2-3zł. Kółka do kluczy ok 1-2 zł. za sztukę. Paracord + ducktape z reguły mamy na stanie, więc koszty praktycznie niezauważalne.
Ciekawostka. Wielkość takiego zestawu możemy zredukować np. rezygnując z montowania uchwytów z tworzywa, tworząc je na bieżąco w terenie. Szczególnie opcja warta do przetestowania przez miłośników turystyki ultralight.
Pamiętamy tylko o jednym. Łańcuch piły spalinowej pracuje w jednym kierunku. Zatem tak samo jest w tym przypadku. Jest to wada, ale koszt i ogólnodostępność elementów, z których tworzymy taką piłę wg mnie wynagradza ten minus.

piła z łańcucha

Autor: Kaziu

Comments

comments

Posted in DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom, Patenty and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *