Proste raki z łańcucha DIY

raki z łańcucha

Zima w pełni, zatem czas na zimowe patenty. Na pierwszy ogień idą popularne raki, tutaj w wersji DIY. Ten prosty, pieszy system kontroli trakcji pozwoli nam zwiększyć swoje szanse na szlaku przed wywinięciem przysłowiowego orła 😉
Co potrzebujemy?

Patent jest skrajnie prosty i składa się z dwóch rzeczy:
Łańcucha nazywanego gospodarczym. W moim przypadku wybrałem o krótkich ogniwach (D1) i grubości 4mm. Potrzebowałem ok. 60 cm na całość, więc polecam wziąć 1 mb dla świętego spokoju 😉

raki z łańcucha

Shockcord czyli gumosznurek. 6mm średnicy, zeszło ok 1mb.

raki z łańcucha

Dodatkowo „kawałek” noża i narzędzie do pocięcia łańcucha na mniejsze części. Pamiętamy o BHP szczególnie przy pracy z elektronarzędziami. Okulary to podstawa.
Przygotowujemy dwa kawałki łańcucha, które będą znajdować się pod podeszwą. Jeden na przednią, drugi na tylną część buta.

raki z łańcucha

Przymocowujemy shockcord z jednej strony.

raki z łańcucha

Przewlekamy z drugiej strony i ustalamy ile należy uciąć. Całość musi pewnie trzymać się na bucie. Oczywiście zostawiamy sobie trochę zapasu na domknięcie regulacji i wykonanie węzła. Pamiętamy o przypaleniu końcówek.

raki z łańcucha

raki z łańcucha

Podobnie sprawa wygląda przy montowaniu tylnej części. U mnie guma opiera się na języku.

raki z łańcucha

Efekt końcowy:
raki z łańcucha

raki z łańcucha

Analogicznie wykonujemy w ten sposób raki na drugi but.
Całość w akcji:
raki z łańcucha

raki z łańcucha

Koszt przedsięwzięcia to maksymalnie kilka złotych. But na białym staje się dużo stabilniejszy, co ma szczególne znaczenie, gdy przemierzamy trasę z obciążeniem na plecach. Wartym odnotowania jest fakt, że masa tych raków jest praktycznie nieodczuwalna. Każdy kto przed dłuższą wyprawą liczy każdy kilogram dodatkowego sprzętu, powinien docenić ten fakt.

Autor: Kaziu

Comments

comments

Posted in DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom, Patenty and tagged , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *