Domowy Zestaw Awaryjny – DZA

domowy zestaw awaryjny

Wielu ludzi przygotowując się na różne sytuacje kupuje bądź tworzy plecaki ucieczkowe (BOB) rozszerza przedmioty noszone codziennie (EDC). Jednak powyższe zestawy mają określone cele i najlepiej działają w konkretnych – przewidywanych dla nich sytuacjach. Plecak ucieczkowy jak sama nazwa wskazuje jest przygotowany do zapewnienia nam niezbędnego ekwipunku w momencie kiedy musimy opuścić swoje miejsce zamieszkania. Jego głównym założeniem jest podniesienie komfortu i bezpieczeństwa użytkownika podczas, no właśnie – ucieczki. Nie okłamujmy się, czy w przypadku każdej sytuacji kryzysowej rzucimy wszystko, złapiemy BOBa i pobiegniemy do lasu?

domowy zestaw awaryjny

domowy zestaw awaryjny
Nasz dom odpowiednio przygotowany zapewnia nam o wiele większe szanse przetrwania. Nie mówię tu o sytuacjach takich, które zrównają go z ziemią w ułamku sekundy. Ale np. w przypadku długotrwałej awarii prądu, czy skrajnie pogorszonych warunków pogodowych lub powodzi.

Trzeba pamiętać o tym aby zawczasu przygotować sobie odpowiednie zapasy i sprzęt. W myśl zasady – bądź gotów (be preppared). Pozwoli to sprawniej działać w chwilach gdy wydarzy się coś co zakłóci nasz spokój i zmusi nas do stawienia czoła zagrożeniom i walki o przetrwanie.

Zabezpieczenie domu jest procesem długotrwałym i wymaga niemałego nakładu finansowego oraz czasu. Praktycznie nie da się ot tak od razu zrobić zapasów na rok, przygotować domu na wszelkie katastrofy naturalne i zgromadzić sprzęt, który pomoże w sytuacji kryzysowej.

Taki proces należy zacząć małymi kroczkami i sukcesywnie działać. Tak samo jak przy tworzeniu zapasów pomoże nam strategia dublowania produktów długoterminowych, tak i tutaj możemy korzystając z niedużego budżetu przygotować podstawowe artykuły, które będą pomocne w razie W.

Domowy Zestaw Awaryjny (DZA) – taką roboczą nazwę dostał nasz zestaw, który zawiera podstawowe przedmioty umożliwiające przetrwanie min. 72h lub uzupełniające przygotowane wcześniej zapasy. Jeżeli ktoś stosuje się do głównej myśli ruchu preppersów, to niewiele sytuacji jest go w stanie zaskoczyć. Wtedy taki zestaw jedynie zwiększy jego komfort i bezpieczeństwo. Jeżeli w momencie czytania tego tekstu zaczynasz się zastanawiać co ja tak naprawdę mam w domu co pozwoliło by mi przeżyć teraz tydzień bez prądu, wody i ogrzewania… to drogi czytelniku należysz do drugiej grupy. Plus oczywiście dla Ciebie, że zwróciłeś uwagę na swoje bezpieczeństwo ale nie liczysz, że ktoś przyjdzie Ci z pomocą. Ale… no właśnie czas działać!

Niezbędne przedmioty trzeba gdzieś trzymać, niekoniecznie porozrzucane po całym domu. W momencie stresogennym może być problemem znalezienie poszczególnych elementów zestawu. Dlatego całość najlepiej trzymać w jednym przeznaczonym do tego miejscu. Można inwestować dużo pieniędzy w drogie pojemniki, super plecaki ale niekoniecznie tędy droga. Nasz wybór padł na 15 litrowe wiadro z przykrywką. Tak wiadro – a teraz o tym dlaczego. Po pierwsze odpowiednio zamknięte jest szczelne, chroni nasz ekwipunek przed wilgocią i zanieczyszczeniem. Po drugie pozwala gromadzić wodę w sytuacji awaryjnej. Po trzecie jest tanie i łatwo dostępne. No i po czwarte może służyć za awaryjną toaletę. Dziwnie brzmi, ale o tym za chwilę 😉

domowy zestaw awaryjny
Przedmioty, które umieściliśmy w DZA podzieliliśmy na kilka kategorii.

Woda i środki do jej uzdatniania

Przyjęliśmy założenie, że dany zestaw będzie miał umożliwić jednej osobie przeżycie przez minimum 3 dni. Zapas 4 litrów wody butelkowanej w opakowaniach 0,5l.

Ogień i światło

Kilka źródeł ognia, ponieważ nie można polegać tylko na jednym. Zapalniczki i zapałki jako podstawa. Świeczki typu t-light oraz podgrzewacz żelowy umożliwią nam podgrzanie napoju lub żywności ale również pomogą nam się ogrzać. Folia NRC ma olbrzymią ilość zastosowań ale tutaj najistotniejsza dla nas była jej funkcja izolacyjna. Świeczki i latarka zapewnią światło. Aby uniezależnić się od baterii wybraliśmy latarkę typu LED na dynamo.

Higiena

Bardzo istotną ale często pomijaną w tematyce sztuki przetrwania jest kwestia higieny osobistej. Rękawiczki nitrylowe, przydatne są nie tylko w sytuacjach pierwszej pomocy, izolują nas od otoczenia. Żel antybakteryjny, chusteczki nawilżone oraz papier toaletowy pozwolą nam na zachowanie higieny przy minimalnych zapasach wody. Worki foliowe na odpady, oraz jako wkład do toalety.

Zestaw naprawczy

Na pierwszym miejscu oczywiście opaski zaciskowe czyli popularne trytytki oraz taśma naprawcza – duct tape.. Jeżeli czegoś nie da się nimi naprawić to znaczy że użyłeś ich za mało 😉 W składzie znalazł się również klej cyjanoakrylowy oraz klej na gorąco. Dodatkowo dorzuciliśmy kombinerki, ponieważ nie każdy ma je w domu a są często bardzo pomocne.

Apteczka

Zestaw pierwszej pomocy jaki znajduje się w naszym DZA jest wersją minimum. Należy pamiętać o uzupełnienie go o przynajmniej podstawowy pakiet leków dopasowany do potrzeb osoby która z tego zestawu w zamyśle będzie korzystać. W zestawie znajduje się chusta trójkątna, plaster do cięcia, sól fizjologiczna, kompresy jałowe, opatrunki i bandaże, gaziki do przemywania ran, agrafki, rękawiczki nitrylowe oraz tabletki do odkażania wody. Dodatkowo poza tym zestawem spakowanym w torebkę strunową znajduje się maseczka przeciwpyłowa która w pewnym stopniu jest w stanie zabezpieczyć nasze drogi oddechowe przed szkodliwymi czynnikami.

 

domowy zestaw awaryjny  domowy zestaw awaryjny

 

Inne

W tej kategorii znalazło się coś tak prozaicznego jak ołówek. Na wiadrze jest przygotowane miejsce do notatek. Kategorię można dodatkowo zapełnić zgodnie ze swoimi preferencjami.

domowy zestaw awaryjny  domowy zestaw awaryjny

Wersja zaawansowana DZA uzupełniona jest racjami żywnościowymi o dużej kaloryczności oraz radiem na dynamo które w przypadku braku prądu powinno pozwolić nam na zbieranie informacji z eteru o w sytuacji panującej w bliższym czy też dalszym obszarze naszego zamieszkania.

domowy zestaw awaryjny
A tak prezentuje się rola wiadra jako przenośnej toalety. Pamiętajmy, że w przypadku braku prądu czy wody efekt będzie ten sam, woda w rurach przestanie płynąć. Woda w spłuczce jest zbyt cenna, żeby marnować ją na spłukiwanie nieczystości. Załatwianie spraw fizjologicznych bez spłukiwania może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W przypadku takiego zestawu sprawa jest prosta, worek z naszymi ekskrementami wyrzucamy w odpowiednie miejsce. Wiadro w składzie posiada miękką piankę zakładaną na rant i z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że spełnia swoje zadanie 😉

Pamiętajmy, że z założenia taki zestaw ma pomóc przetrwać kryzysową sytuację jaka może nasz zaskoczyć w miejscu zamieszkania jednocześnie zmuszając do pozostania w nim. Lecz jest to tylko ekwipunek, który nie zastąpi planowania, logicznego myślenia i woli walki zmierzenia się z sytuacjami o których przykładowo mogliśmy czytać przy porannej kawie jeszcze kilka dni wcześniej.

Foto. Krzysztof Marzęta

Autorzy FoX i Kaziu

Comments

comments

Posted in DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom, Domowy zestaw awaryjny, Prepping and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *