HI – LIFT jako awaryjna ręczna wyciągarka

hi lift wyciągarkaHi-Lift czyli popularny podnośnik, dla jednych podstawowe narzędzie do walki w terenie, dla innych zbędny złom wożony w bagażniku lub na dachu. O tym czy i na ile jest przydatny nie zamierzamy rozpoczynać dyskusji dopóki nie usiądziemy przy ogniu z zapasem jedzenia i piwa 😉

Podstawową zaletą Hi-Lifta zwanego również Farm Jack jest prosta konstrukcja niewymagająca zasilania. Takie rzeczy w terenie lubimy. Jeżeli podnośnik zaczyna się zacinać, czy nie pracuje prawidłowo to jego naprawa nie zajmie nam więcej niż kilka minut i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Odpowiednia konserwacja i regularne czyszczenie zagwarantują nam, że w sytuacji kiedy będzie trzeba go użyć nie zawiedzie.

Teraz co nieco więcej o funkcji hi-lifta jako wyciągarki. Wertując strony i fora internetowe temat czasami się przewija. Ktoś coś czytał, ktoś zna kogoś kto używał i ponoć niektórzy używali osobiście 😉

Od razu uprzedzamy jeżeli w tym momencie postanowiłeś odłożyć zakup wyciągarki na rzecz tańszego hi-lifta i zamierzasz atakować trudny teren to nie jest najlepszy pomysł. Poniżej przedstawimy sposób użycia hi-lifta jako awaryjnej wyciągarki. To urządzenie może pomóc wydostać się z opresji kiedy padnie elektryka, lub nie mamy drugiego samochodu ale ma swoje ograniczenia.

W sieci można znaleźć gotowe zestawy do modyfikacji hi-lifta do roli wyciągarki. W naszej ocenie nie należą do najtańszych i za te pieniądze można namierzyć już ręczną wyciągarkę typu Tirfor, która będzie lepiej robić. Nie mniej jednak ponieważ lubimy tworzyć, podjęliśmy się wykonania takiego zestawu zgodnie z zasadami DIY.

Na początek o tym co jest potrzebne poza samym podnośnikiem:

* łańcuch techniczny ogniwa nie mniejsze niż fi 8mm

* 2-3 haki skracające 7/8

* szekla omega

* pas asekuracyjny

* szekla łańcuchowa 7/8

hi lift wyciągarka
Co do długości łańcucha to ustalacie sami jak ma być długi. My użyliśmy 5 m łańcucha z którego odcięliśmy 2 kawałki po 5 ogniw każdy. W pierwszej kolejności łączymy haki skracające z krótkimi kawałkami łańcucha oraz z szeklą łańcuchową.

hi lift wyciągarka
Zdejmujemy podstawę hi-lifta i w jej miejsce instalujemy jeden z przygotowanych wcześniej łańcuchów. Drugi montujemy w otworze w haku podnośnika.

hi lift wyciągarka

Sprawdzamy odległość do najbliższego solidnego punktu zaczepienia. Jeżeli mamy szczęście to możemy podczepiać się i rozpoczynać pracę.

hi lift wyciągarka

Kolejnym krokiem jest przymocowanie taśmy do górnego uchwytu Jack`a. Do połączenia tych elementów stosujemy szeklę typu omega o odpowiedniej dla wyciąganego samochodu wytrzymałości. W przypadku jeżeli nie mamy górnego otworu można ostatni otwór potraktować pilnikiem i pozwoli nam to na przełożenie szekli .

hi lift wyciągarka

Długi łańcuch podczepiamy do wyciąganego pojazdu. Można w tym celu przygotować specjalny uchwyt na łańcuchu lub użyć po prostu haka skracającego.

hi lift wyciągarka

Następnie podczepiamy „hak pracujący” –czyli ten przypięty do haka podnośnika, który będzie wyciągał.

hi lift wyciągarka

Jak wszystko jest podłączone prawidłowo to rozpoczynamy zabawę !

hi lift wyciągarka

Nasuwa się od razu pytanie. Jak daleko można się wyciągnąć ? Ponieważ Jack ma swoją długość pracy w pewnym momencie dojdziemy do miejsca gdzie kończy nam się jej zakres. Po to właśnie jest drugi „hak asekurujący”. Należy przypiąć go za „hakiem pracującym” i zmienić tryb pracy na opuszczanie.

hi lift wyciągarka hi lift wyciągarka hi lift wyciągarka

Następnie powoli opuszczamy mechanizm hi-lifta , podpinamy w najdalszym możliwym punkcie ponownie „hak pracujący”. Przełączamy mechanizm na podnoszenie i zabawa trwa od nowa;)

hi lift wyciągarka

Od razu uprzedzamy praca ta nie należy do łatwych i przyjemnych, ale jest skuteczna i w wielu przypadkach pomoże uwolnić pojazd z przeszkody.Choć nie liczcie na to, że wyciągnie z bagna utopionego po dach patrola. Może jest to rzeczą oczywistą , ale nadmienimy – warto przygotować wcześniej pojazd do wyciągania i odkopać go na tyle ile to możliwe.

hi lift wyciągarka

Przypominamy również o zachowaniu bhp pracy z podnośnikiem! Chwila nieuwagi niejednego kosztowała uszczerbek na zdrowiu lub szkody w aucie.

hi lift wyciągarka

Jeżeli chcesz doposażyć swoje auto w taki zestaw lub masz pytania – pisz śmiało 😉

*Autorzy nie biorą odpowiedzialności za ewentualnie powstałe szkody w zdrowiu lub sprzęcie, etc… …u nas działa 😉

Foto. Krzysztof Marzęta

Autorzy FoX i Kaziu

Comments

comments

Posted in Patenty / DIY and tagged , , , .

2 Comments

  1. Serwus!
    Dzięki serdecznie za artykuł- gdybym chciał u Was kupić taki zestaw łańcuchów z hakami- czy jest to możliwe? I jaka cena Was interesuje?

    pozdrawiam

    • Cześć,
      Cieszymy się, że nasza praca się przydaje i podoba. Postaramy się pomóc w zrobieniu takiego zestawu do Hi-Lifta, odezwij się na mail lub PW na facebook. Pozdrawiamy !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *