Improwizowane środki ochrony osobistej- maska z Decathlon

Duża ilość wolnego czasu sprzyja realizacji pomysłów i projektów. Jakiś czas temu trafiłem na informację na temat projektu modyfikacji maski do snorkelingu na respirator, z racji braków sprzętu medycznego.

Wtedy też wpadł mi do głowy pomysł, że można byłoby w takiej masce zastosować odpowiedni adapter do filtropochłaniaczy i korzystać z niej jak z improwizowanej maski przeciwgazowej. Są już na rynku firmy oferujące gotowe adaptery przygotowane w technologii druku 3D, ale nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował zrobić takiego adaptera sam, przy minimalnym nakładzie środków.

Drukarką 3D nie dysponuje, ale przy moim projekcie nie jest ona potrzebna.

Przygotowanie adaptera zajmie w zależności od umiejętności manualnych od kilku do kilkunastu minut i całkowity koszt nie przekroczy 5 zł.

Mój adapter przygotowałem z myślą o filtopochłaniaczach z gwintem 40 mm.
Jako korpus adaptera użyłem rury PVC o średnicy 40 mm.

 

W pierwszej kolejności podgrzałem koniec rury i jak zrobił się plastyczny, dopasowałem do maski, a następnie ostudziłem, aby materiał zapamiętał kształt.


Kolejnym krokiem było wycięcie zaczepu. Tu widzę dwie możliwości. Pierwsza prosta, w której wycinamy tylko ząbek, a całe połączenie na koniec uszczelniamy i wzmacniamy taśmą, lub bardziej zaawansowaną, kiedy w tym ząbku wycinamy dodatkowy otwór na zaczep.

Jeżeli wszystko wykonamy poprawnie, to adapter przylega sztywno, a o-ring zapewnia szczelne połączenie.


Kolejnym krokiem jest ucięcie rury na odpowiednią długość, aby filtr nie wisiał nam wysoko nad głową, w moim wypadku było to ok. 8 cm.

Następnie podgrzewamy drugi koniec, tak aby rurka stała się plastyczna i rozszerzyła. Nakręcamy filtropochłaniacz i ustawiamy jego położenie, a następnie studzimy materiał.


Wygładzamy wszystkie krawędzie, sprawdzamy szczelność (po dopasowaniu maski, zakrywamy otwór wlotowy filtropochłaniacza, jeżeli maska jest szczelna, to powinna przyssać się do twarzy i nie przepuszczać „lewego powietrza”).

 

Podkreślę jedynie na koniec, że jest to improwizowana maska o ograniczonych możliwościach filtracyjnych, nie mniej jednak wszystko wskazuje na to, że spełnia swoje zadanie. Oczywiście nie bierzemy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy wykonaniu i użytkowaniu powyższego projektu.

Autor

-FoX-

Comments

comments

Posted in Aktualności, DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom and tagged , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *