Knieć błotna (kaczeniec) – podmokły opatrunek

1

Dziś parę słów o jednej z pospolitszych roślin, które na wiosnę chętnie pojawiają się na podmokłych terenach. Knieć błotna, popularnie zwana kaczeńcem wbrew osądom co niektórych, nie tylko „ładnie wygląda” na podmokłej łące, ale na trwale zapisała się na kartach ziołolecznictwa. Podpytajcie swoje babcie czy też prababcie 😉

Knieć błotna kwitnie od kwietnia do maja. Należy o tym pamiętać, gdyż w okresie kwitnienia roślina posiada najwięcej ciał czynnych.

Żółte kwiaty o średnicy do 4cm. posiadają pięciopłatkowy okwiat.

4

Liście nerkowate, lekko karbowane.

2

Łodyga wznosząca się do 40-50cm.

3

Owocem jest mieszek.

5

Zastosowanie tej rośliny jest dwojakie: zewnętrzne i wewnętrzne.

Z właściwości zewnętrznych, które pod kątem preppingu, tudzież sztuki przetrwania, byłyby zapewne najczęściej wykorzystywane, są cechy antybakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Ze świeżo utartego ziela bądź tworząc napar z wcześniej ususzonych zapasów, tworzymy „regeneracyjne” okłady na trudno gojące się rany. W przypadku oparzeń już przyłożenie liści zapewni ulgę.

Należy jednak pamiętać, że ze względu na skład:
* Kobiety w ciąży oraz karmiące nie mogą korzystać z właściwości tej rośliny.
* Nie wolno stosować w celu przemycia oczu.
* Należy pamiętać o możliwej reakcji alergicznej. Warto wcześniej przetestować działanie na własnej skórze 😉

Jeżeli chodzi o zastosowanie wewnętrzne. Napary z kaczeńca posiadają właściwości rozkurczowe. Nie należy jednak z nimi przesadzać, gdyż w dużej ilości mogą prowadzić do rozwolnienia.

Z istotnych, lecz definitywnie bardziej spersonalizowanych właściwości knieci błotnej są działania korzystne w przypadku min. wirusowego zapalenia wątroby, żółtaczki czy zwalczania obrzęków na tle niewydolności krążenia. Hamuje również rozwój wirusa HIV.

UWAGA

W sytuacji, jeżeli planujemy czy też przewidujemy możliwość użycia wewnętrznego, szczególnie w wypadku SHTF, warto zasięgnąć wcześniej opinii lekarza, wykorzystując fakt, że takowi po prostu jeszcze są 😉

6

Autor: Kaziu

Comments

comments

Posted in Aktualności, Higiena, Prepping, Sztuka przetrwania and tagged , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *