Leatherman REV – budżetowy multitool

Leatheman REV

Multitool – czyli genialne połączenie kombinerek, noża i wielu innych przydatnych narzędzi w jednym kompaktowym urządzeniu. Całość jest składana tak, aby mieściła się w niewielkim pokrowcu lub kieszeni spodni.

Produkty legendarnej firmy Leatherman swoją jakością oraz 25 letnią gwarancją podbiły rynek. Nie ma się co dziwić, w końcu lepiej kupić coś raz, a porządnie i mieć z tego pożytek przez wiele lat.

System gwarancyjny Leathermana również nie budzi żadnych zastrzeżeń. Niejednokrotnie słyszałem o sytuacjach gdzie, ktoś złamał ostrze czy kombinerki podczas nieostrożnego używania narzędzi, a mimo wszystko serwis bez mrugnięcia okiem dokonywał naprawy urządzenia. Nie potrzeba więcej aby mnie przekonać;)

Dość długo trwało zanim zdecydowałem się na konkretny model z szerokiej oferty tooli LM.

Zawsze chorowałem na Wave, później rozważałem zakup Supertoola ze względu na jego „pancerność”, w następnej kolejności spodobał mi się Surge, ale wraz z dodatkowymi funkcjami rosła cena. Nie okłamujmy się nie każdego stać, żeby wydać 400 czy 500 zł na taki gadżet.

Śledząc różne fora oraz grupy internetowe widziałem, że utworzyły się dwa fronty. Zwolennicy tanich chińskich tooli oraz obrońcy poważnych firm z odpowiednio zasobnymi portfelami. Zadałem sobie zatem pytanie czy można kupić coś porządnej firmy,ale za rozsądne pieniądze ?

I tutaj firma Leatherman zadbała o mniej zamożnych użytkowników. Powstały budżetowe modele REV, Wingman oraz Sidekick. Gdzie cena najtańszego zaczyna się od około 140 zł. Jest to naprawdę niewiele jak na fajne narzędzie z 25 letnią gwarancją.

Leatheman REV

Zdecydowałem, że lecę po taniości i biorę najtańszy model REV.

Toola zakupiłem w sklepie Ostry sklep i obiecałem, że podzielę się opinią o produkcie po, krótkim acz intensywnym użytkowaniu.ostry1

Paczka przyszła zaskakująco szybko, tak więc krótko po zakupie, LM dołączył do mojego EDC zastępując Gerbera Multi-Plier 600.

Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Multitool jest zgrabny i lekki. Posiada klips, dzięki któremu wygodnie nosi się go w kieszeni spodni i jest zawsze pod ręką.

Leatheman REV

REV posiada 13 funkcji, wykonany jest ze stali 420HC, która cechuje się wysoką odpornością na korozję, pęknięcia i wykruszenia.

Leatheman REV REV-19

Najczęściej używanym narzędziem w moim przypadku są kombinerki lub nóż.

Leatheman REV

Kombinerki posiadają końcówki do precyzyjnych prac, standardową, uniwersalną powierzchnię do trzymania przedmiotów o różnej średnicy, nożyce do cięcia drutu w 2 rozmiarach.

Leatheman REV  Leatheman REV

Pierwsze są uniwersalne i radzą sobie z wszelkiej maści przewodami oraz cieńszym drutem. Drugie, głębiej schowane służą do cięcia grubszego drutu. Radzą sobie również z mniejszymi gwoździami czy siatką ogrodzeniową.

Leatheman REV

Minusem jest brak sprężynki rozpychającej końcówki, przez co operowanie kombinerkami bywa kłopotliwe przy precyzyjnych pracach.

Leatheman REV

Ostrze w tym modelu jest gładkie i posiada blokadę chroniącą przed niekontrolowanym zamknięciem ostrza podczas pracy. Dodatkowym atutem jest wcięcie pozwalające na otwarcie ostrza jedną ręką, bez konieczności otwierania całego toola.

Leatheman REV

Fabrycznie nóż jest bardzo ostry, bez problemu tnie i goli;)

Leatheman REV

Pozytywnym zaskoczeniem jest narzędzie do otwierania paczek. Wydawało mi się w pierwszej chwili nieco na wyrost, ale swoje zadanie spełnia rewelacyjnie i co ważne oszczędza nam główne ostrze, dzięki czemu nie musimy się martwić o częste ostrzenie.

Leatheman REV  Leatheman REV

Poza tym urządzenie jest tak skonstruowane aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia zawartości paczki.

 

Leatheman REV

Kolejnym przydatnym narzędziem jest śrubokręt typu Philips ( gwiazdkowy), który w odróżnieniu od standardowych śrubokrętów nie jest okrągły, a spłaszczony. Pozwala to na zastosowanie przy różnych rozmiarach śrub. Kąt w jakim został ustawiony po otwarciu, pozwala na dobrą kontrolę narzędzia podczas pracy. Minusem jest słaba blokada, która przy mocniejszym docisku potrafi puszczać, co skutkuje częściowym złożeniem śrubokrętu.

Leatheman REV

Leatheman REV

Producent zadbał o dwa rozmiary śrubokrętów płaskich. Jeden jako odrębne narzędzie, po tej samej stronie co Philips, drugie natomiast jako końcówka pilnika do drewna/metalu. Na samym pilniku jest linijka ( cm i cale) .

Leatheman REV

 

Nie zabrakło otwieracza do konserw i butelek, który dodatkowo posiada funkcję pozwalającą na zdejmowanie izolacji z przewodów, która działa wyśmienicie. W prosty i bezpieczny sposób można obierać kable z izolacji, nie niszcząc jednocześnie ich rdzenia.

Leatheman REV

Funkcji jak widać powyżej nie ma za dużo, ale jednocześnie są one dość przydatne i całkiem nieźle przemyślane. Tool co prawda załapał dość szybko luzy na ramionach i dość swobodnie się otwiera, ale pamiętajmy, że jest to tańsza linia i nie ma co jej porównywać z toolami za 400 zł. Poza tym nie mam zastrzeżeń do samego narzędzia.

Dużą zaletą jest jego wymiar (97mm) oraz niska waga (168g), co pozwala na wygodne noszenie na co dzień.

Leatheman REV

Ten model mogę swobodnie polecić osobom, które nie chcą wydawać fortuny na element ekwipunku, a jednocześnie chcą zakupić porządne narzędzie z amerykańskim rodowodem. Serio, zamiast kupować kolejnego „multiciula z biedry”, rozpadającego się przy pierwszym użyciu, odłóżcie nieco i kupcie REV`a. W końcu bycie posiadaczem Leathermana to coś czym można się chwalić 😉

Zachęcamy do zakupu w ostry1

Leatherman Rev Ostry sklep

Autor -FoX

Comments

comments

Posted in Aktualności, EDC, Sprzęt and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *