Łuk PVC DIY wersja podstawowa

łuk PVC

Tytuł artykułu to temat wałkowany od wielu lat trwania pojęcia preppingu. Nie odkrywamy Ameryki, zresztą nie pierwszy raz. Projekt powstał na bazie informacji, jakie można znaleźć w sieci. Założeniem było stworzyć narzędzie do polowań/obrony/treningu (niepotrzebne skreślić) przy minimalnym nakładzie pracy i czasu.

Przed budową warto zapoznać się z samymi elementami konstrukcji, aby łatwiej poradzić sobie przy składaniu wszystkich elementów w całość.

Pamiętajmy jednak, że temat łucznictwa skupia się przede wszystkim na treningu, który absorbuje „przysłowiowe” 99% ogólnego czasu, jaki musimy poświęcić na tę tematykę. Reszta to zagadnienia techniczne, budowa itp. Itd. Oczywiście, taki łuk nie zastąpi profesjonalnie wykonanego sprzętu. Warto jednak posiadać wiedzę i oczywiście praktykę w tworzeniu tego narzędzia, które przy odpowiednim treningu może stać się efektywnym przyrządem w czasie trwania WTSHTF. Pamiętajmy, że łuk może również pełnić funkcję psychologiczną, jako „odstraszacz”.
ŁUK PVC WERSJA PODSTAWOWA
Podstawową zaletą tego łuku jest fakt, że wszystkie materiały dostaniemy w praktycznie każdym, ciut większym sklepie budowlanym. Do wykonania nie potrzebujemy nic poza materiałem i podstawowymi narzędziami. Pamiętajmy, jak już wcześniej wspominaliśmy, warto wcześniej zaznajomić się z charakterystyką budowy dla łatwiejszej pracy przy składaniu wszystkiego do kupy.
Co będzie potrzebne:
– rura pvc ¾ cala – 1,5 metra;
– rura pvc ½ cala – 1,5 metra;
– taśma naprawcza;
– paracord (lub alternatywnie odpowiednio wytrzymały sznurek lub linka);
– mały kątownik;
– materiał na strzałę np. kołek bukowy ryflowany o długości 1 metra;
– narzędzia; min. nóż, przyda się również brzeszczot i pilnik.
Rury pvc w sklepach dostępne są w długości 3 metrów w jednej sztuce. Dla średniej wielkości człowieka wystarczy łuk o długości 1,5 metra. Tniemy na pół większą i mniejsza rurę.
łuk PVC

Dalej odcinamy dwa kawałki rury ½ cala długości około 5 centymetrów.
łuk PVC
Owijamy te kawałki duct tape`em, tak żeby dało radę je wbić po każdej stronie rury ¾ cala . Nim to się jednak stanie, wrzucamy do środka rury ¾ cala, resztę rury ½ cala. Dla wzmocnienia, sama rura ¾ cala nie da rady wytrzymać naszych robin hoodowskich wyczynów 😉 Końcówki wbijamy tak, aby krawędzie rury zrównały się.
łuk PVC
Dalej musimy stworzyć mocowanie na cięciwę, a dokładnie pętlę cięciwy. Około 1,5-2 centymetrów. Technika dowolna: piłować, wyżynać, gryźć, wszystko dozwolone, szczególnie gdy w telewizji nie popłyną wraz z prądem Trudne Sprawy 😉

łuk PVC
Dalszą kwestią jest umocowanie podstawki pod strzałę z jak najmniejszego kątownika (trzeba dopasować na logikę do grubości pvc).

łuk PVC
Taśma naprawcza bądź izolacyjna i mocujemy w odpowiednim miejscu (okolice środka rury).

łuk PVC
Pozostało nam ewentualnie pomalować np. czarną farbą w sprayu, którą dostaniemy praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Lepiej czarny łuk niż biały, chyba że w trakcie budowy nastała nas sroga, śnieżna zima 😉 Oczywiście, można malować farbami do kamuflażu broni, do wyboru do koloru. Do pełni szczęścia dołączamy cięciwę np. z paracordu. Długość jej trzeba ustalić już indywidualnie, w trakcie próbnego gięcia przyszłego łuku.
Strzała DIY
Podstawą strzały w tym przypadku jest kołek bukowy ryflowany. Najprostszym sposobem na grot, jaki możemy wykonać, jest zaostrzenie na „przysłowiowy” ołówek. Grot powinien wyglądać, plus minus, tak jak na poniższym zdjęciu. Dobrą praktyką, przy tak prymitywnych grotach, jest zahartowanie go nad ogniem.

łuk PVC
Dalsza część to lotki do strzały. Najprościej wykonać je za pomocą taśmy naprawczej przykładając trzy kawałki taśmy, które po złączeniu stworzą w przekroju poprzecznym strzały, literę Y. Lotki mocujemy od krańcowej części strzały, w takiej odległości, abyśmy mogli bez problemu chwycić strzałę i nałożyć na cięciwę. Żeby to jednak mogło mieć miejsce, musimy utworzyć miejsce na cięciwę w strzale. Rysunek pomocniczy:

łuk PVC
Całość wygląda tak:
łuk PVC
W kolejnym artykule o tematyce łuku poruszymy bardziej czasochłonną, ale i zaawansowaną budowę tego narzędzia. Pamiętajcie, podstawa to nauka pracy na łuku, reszta to kwestie konstrukcyjne. Ćwiczcie kiedy tylko macie wolną chwilę.

Autor: Kaziu

Comments

comments

Posted in Broń improwizowana, DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom and tagged , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *