Modyfikacja wnętrza – Tapicerka w stylu MOLLE

molle tapicerkaTapicerka w klasycznym aucie osobowym opuszczającym fabrykę zgodnie z założeniem inżynierów ma spełniać głównie dwie funkcje; tłumić hałas dochodzący z zewnątrz oraz podnosić komfort termiczny pasażerów. Często dochodzi jeszcze kwestia estetycznego wyglądu wnętrza pojazdu szczególnie przy maszynach z górnej półki.

W przypadku samochodów terenowych właściciele często rezygnują z walorów estetycznych na rzecz praktycznych rozwiązań. W tzw. „zmotach” tapicerka często zastępowana jest całkowicie blachą aluminiową lub sklejką. W samochodach wyprawowych istotną kwestią jest zachowanie porządku i praktyczności wnętrza. Z pomocą idą różne dodatkowe schowki i organizery, ale wciąż pozostaje wiele niezagospodarowanej przestrzeni, a ta jest w mniejszych samochodach na wagę złota.

Czy zatem warto od razu uzbrajać się w bagażnik dachowy, dodatkowe kufry i skrzynie, kiedy chcemy uporządkować sprzęt w samochodzie? Jest to jakieś rozwiązanie, ale są też inne sposoby.

molle tapicerka

 

 

Ponieważ powierzchnia drzwi, boczków i tylnej klapy jest całkiem pokaźna postanowiliśmy ją przystosować do przewozu sprzętu. Tutaj z pomocą przyszedł system MOLLE (Modular Lightweight Load-bearing Equipment). Tacticool maniakom tłumaczyć, co to molle nie trzeba, myślę, że nie jeden uśmiech pojawił się na myśl o własnej modularnej tapicerce, do której można troczyć zdecydowanie więcej niż do jakiejkolwiek kamizelki, czy plecaka.

 

Nie każdy jednak jest zaraz związany z wojskiem czy militariami. Spieszymy z wyjaśnieniem. Widzieliście na pewno na ulicy plecaki z takimi taśmami na zewnątrz. To jest właśnie to. Dzięki tym taśmom można troczyć dodatkowe kieszenie, ładownice, apteczki, słowem niemal wszystko, co może być przydatne. Prostota systemu polega na odpowiednim zapleceniu taśm (palsów), dzięki temu całość jest lekka, nie wymaga dodatkowych klamer czy zatrzasków jedynie napy na zakończeniu.

molle tapicerka
Nasz plan zakładał utworzenie przestrzeni ładunkowej na bocznych drzwiach, boczkach wewnętrznych oraz na tylnych drzwiach. Z tyłu oczywiście miał jeździć cięższy sprzęt, z przodu raczej drobnica w tym apteczka zrywana.

molle tapicerka
Od pomysłu do realizacji krótka droga. Wpadliśmy do środka z metrówką, kartką i ołówkiem. Rozplanowaliśmy jak ma wyglądać układ przeszyć i do dzieła. Kwestia materiału, powinien być trwały, łatwy w czyszczeniu a woda nie powinna robić na nim wrażenia – wybór padł na Cordurę. Przy podwójnym klejonym i przeszytym materiale wytrzymałość jest zaskakująca. Nawet cięższy sprzęt taki jak siekiera, przytroczony i wesoło podskakujący na wybojach nie uszkodził jej w najmniejszym stopniu.

molle tapicerka
Projekt przerzucony do kompa i przekazany do firmy Templars Gear, która jak specjalizuje się w szyciu oporządzenia taktycznego i rozmaitości z cordury.W pierwszej kolejności poszła stara tapicerka na śmieci. Ponieważ auta nasze są używane zgodnie z przeznaczeniem, to nie raz już błoto było łopatami wyrzucane ze środka. Płyta HDF i fabryczna okładzina raczej nie lubiły wilgoci, tak wiec nie stawiały oporu. Templars Gear dość szybko przygotował dla nas zamówioną tapicerkę, pozostało jedynie przytwierdzić ją do płyt i zainstalować w samochodach. Później jedynie zabawa z układaniem szpeju, a to tygryski lubią najbardziej;)

molle tapicerka
System molle ma jeszcze jedną przewagę, o której wcześniej nie wspomnieliśmy jest kompatybilny nie tylko z wieloma innymi systemami przenoszenia oporządzenia, ale również można stosować proste metody montażu sprzętu na opaski zaciskowe, druty, nite-ize i wiele innych.

molle tapicerka
 

Całość jeździ w naszych autach już ok. roku, intensywnie jest użytkowane i świetnie spełnia swoją rolę.Ekipa Templars Gear spisała się świetnie przy wykonaniu zamówionych paneli, z czystym sumieniem możemy ich polecać. Nietypowe wnętrze docenia każdy, kto wsiada do środka;) Zachęcamy do modyfikacji waszych samochodów. Świetna sprawa dla wszystkich, którzy chcą niewielkim kosztem zmienić coś w swoim aucie, aby było bardziej wyjątkowe.

 

Autor – FoX i Kaziu

Comments

comments

Posted in Patenty / DIY and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *