Ocieplenie do hamaka ze śpiwora DIY mod.01 – DIY Hammock underquilt

 

1

Hamakowanie to cudowna sprawa. Zarówno w celach noclegowych jak i rekreacyjnych, kiedy to możemy położyć się w cieniu drzew, z dobrą książką i odpowiednim trunkiem. Najfajniej hamakuje się, gdy jest piękna, słoneczna pogoda, choć prawdziwym hamakersom nie straszny deszcz i mróz.

O ile deszcz nie jest wielkim problemem, ponieważ wystarczy trochę sprytu, kawałek plandeki i mamy zadaszenie, o tyle mróz jest nieco bardziej uciążliwy. Problem polega na tym, że gdy leżymy w hamaku, nasz śpiwór jest zgnieciony w dolnej części, przez co traci swoje właściwości izolujące. Dodatkowo wiatr wychładza nasze ciało i mamy gotowy „cold butt syndrome”.

hammock-cold-butt-syndrome2

źródło.http://theultimatehang.com

Co możemy zrobić aby poprawić komfort? Sposobów jest kilka, od karimaty w środku, przez dodatkowe podpinki, które zapewniają odpowiednią izolację dołu hamaka, tzw „underquilt”.

Takie podpinki są w mojej ocenie najlepszym rozwiązaniem i są one dostępne w sprzedaży, ale niestety są drogie, a dodatkowo zwiększają masę naszego sprzętu noclegowego. Postanowiłem nieco uprościć to rozwiązanie, tak aby zestaw był jak najlżejszy i oczywiście jak najtańszy.

2

Mod 01 zakłada użycie starego śpiwora typu mumia. Zestaw testowany w marcu, bez używania dodatkowych ociepleń dał radę bez problemu. Wyraźny wzrost komfortu, względem tego samego hamaka ze śpiworem zimowym. Testujemy już mod 02. wykonany ze śpiwora typu kołdra, i po testach damy znać, które rozwiązanie jest lepsze.

Co jest potrzebne :

  • hamak
  • stary śpiwór ( no chyba, że nie szkoda Wam nowego;)
  • kawałek shockcord`u ( ściągacz gumowy)
  • podstawowe umiejętności krawieckie.

Projekt zakłada przewleczenie hamaka przez śpiwór, co pozwoli zachować odpowiednią izolację. W tym celu musimy wykonać dwa nacięcia w śpiworze, a następnie wszyć w nie ściągacze, aby przylegały do hamaka. Poniżej instrukcja krok po kroku.

 

3

Przygotowujemy śpiwór, wyznaczamy w stopach na środku linię cięcia. Długość otworu powinna być ok 15-20 cm.

 

Po przecięciu, musimy zszyć krawędzie dookoła, tak aby wypełnienie śpiwora nie przesuwało się względem poszycia.

Kiedy mamy już obszytą krawędź, przystępujemy do wszycia ściągacza. W tym celu zawijamy krawędzie i wkładamy do środka gumę. Można oczywiście zrobić tunel i później ja do środka wsunąć.

Ściągacz możemy uzbroić w stoper, dzięki czemu będzie łatwa regulacja ścisku i koniecznie zawiązujemy końcówki aby nie uciekły do środka.

Po zakończonej pracy przypalamy nitki i krawędzie jeżeli są postrzępione.

Jedna strona już gotowa i wygląda tak.

Dokładnie taki sam otwór robimy na początku kaptura (ok 30 cm od jego szczytu) na środku śpiwora. I gotowe.

Tak wygląda całość po rozłożeniu.

A tak spakowany zestaw. Śpiwór nie kompresowany dodatkowo.

Jest to zestaw podstawowy, który umożliwi nam komfortowy nocleg od wiosny do wczesnej jesieni. Nie potrzebujemy karimaty, co jest sporą oszczędnością miejsca. W przypadku noclegów w chłodniejsze noce możemy oczywiście wejść w dodatkowy śpiwór;) W przypadku deszczowej pogody oczywiście warto dorzucić poncho lub tarp i parę metrów linki.

Autor -FoX-

Comments

comments

Posted in Aktualności, DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom, Spanie w terenie and tagged , , , , .

5 Comments

  1. Kolego, mocno mnie zainspirowałeś. Naprawdę świetne rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce wydawać ok. 300 zł na dodatkowe ocieplenie do hamaka, a posiada na zbyciu stary niepotrzebny śpiwór – czyli dla mnie. Twój patent, plus dodatkowy śpiwór, pozwolą mi spełnić obsesyjne pragnienie spania w hamaku w zimne miesiące.

    • Cieszę się niezmiernie;) Niebawem będę podrzucał jeszcze jedną koncepcję przy wykorzystaniu śpiwora typu kołdra. Tam będzie mniej szycia i ingerencji w śpiwór. Powodzenia!

  2. Pingback: Winter Hammock Setup pt. 2 – practical use | VS 2D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *