Plecak ucieczkowy by Kaziu

1
Na wstępie krótka charakterystyka czym dla nas jest plecak ucieczkowy czy jak niektórzy nazywają plecak ewakuacji bądź BOB. Plecaki ucieczkowe powinniśmy być przygotowane w łatwo dostępnym punkcie w miejscu zamieszkania oraz w pojazdach jeżeli umożliwiają one umieszczenie takiego zabezpieczenia. Plecak ten ma być pierwszą rzeczą o jakiej pomyślimy gdy miejsce zamieszkania czy też pojazd którym się poruszamy z najróżniejszych powodów stanie się zagrożeniem dla naszego zdrowia bądź życia. Począwszy od pożaru, katastrof naturalnych kończąc na szybko rozrastającej się pandemii. Plecak może nam pomóc przedostać się do pomocy medycznej do której droga z różnych przyczyn może być utrudniona. Pomoże nam również przedostać się do bezpiecznego schronienia np. naszej działki w której powinniśmy mieć ukryte artykuły żywnościowe i medyczne.

OPIS ZESTAWU:

Bazą jest w tym wypadku zmodernizowany przez amerykańską firmę Spec-Ops plecak Alice w rozmiarze M (medium). Plecak posiada jedną komorę główną oraz trzy kieszenie zewnętrzne. W plecaku nie uświadczymy żadnych suwaków które Murphy zapewne zaciąłby w najmniej oczekiwanym momencie 😉
Co się znajduje wewnątrz. Zacznijmy od rzeczy które mogą być przez nas użyte w pierwszej kolejności. Zastanawiając się nad jednym narzędziem które byłoby najbardziej uniwersalne wybór padł na 1kg siekierę. Dlaczego? Mamy dwie główne części użytkowe, krawędź tnącą oraz obuch. Tnącą krawędź być może wykorzystamy do wydostania się przez zamknięte drzwi czy też w skrajnym wypadku do samoobrony. Obuch spełni rolę klasycznego młotka. Waga 1 kg jest wg. mnie najbardziej uniwersalna, nie będzie ciążyć aż tak bardzo jak cięższe modele a również jej masa będzie nam pomagać w wykonywanych zadaniach w przeciwieństwie do lżejszych modeli przy których musimy dla tego samego efektu zużyć dużo więcej cennej energii.

2
Kolejnym istotnym elementem wyposażenia, szczególnie w pierwszej fazie ewakuacji czy też ucieczki jest maska przeciwgazowa (w moim wypadku jest to amerykańska maska MCU-2). Myślę, że zasadę działania omawiać nie trzeba. Pamiętajmy, że oddychanie jest dla człowieka priorytetową potrzebą, którą trzeba zapewnić w razie możliwego pożaru bądź wystąpienia toksycznych oparów.

3
Wełniany koc jest kolejnym istotnym wg mnie elementem wyposażenia. Ma wiele zastosowań. Zapewni względny komfort termiczny nawet gdy jest mokry z racji materiału z jakiego jest wykonany. Po zmoczeniu pomoże nam w ucieczce z pożaru. Możliwości tego koca w stosunku do niskiej ceny która zaczyna się od kilkunastu złotych są spore i uważam, że warto go mieć ze sobą.

4
Kolejną rzeczą jest gumowana pałatka w tym wypadku armii niemieckiej. Mimo swojego ciężaru w porównaniu do pałatek z poliestru jest dużo wytrzymalsza a to jest wg mnie ważna zaleta w takim zestawie jakim jest plecak ucieczkowy. Zastosowanie? Oprócz standardowej ochrony przed wiatrem czy deszczem oraz możliwości wykonania szybkiego schronienia pałatka posiada właściwości transportowe. Również koszt jej który zaczyna się od kilkunastu złotych jest sporym plusem. Kolejna rzecz którą warto ze sobą mieć.

5
Gdy już wydostaniemy się z tzw. strefy zero czyli strefy bezpośredniego zagrożenia, istotną rolę zacznie odgrywać dalsza część wyposażenia.

Zacznijmy od najistotniejszych elementów jakimi są woda i pożywienie. Każdy z nas ma inny organizm i zapotrzebowanie na te elementy może być różne. W przypadku wody niestety nie jesteśmy w stanie redukować w żaden sposób jej wagi. Dlatego w moim wypadku w odniesieniu do minimalnego zapotrzebowania na wodę podczas wzmożonego wysiłku oraz ogólnej wagi i możliwości fizycznych moją ilość wody stanowi zapas 3 l. Woda mieści się w 0,5 l butelkach PET. Dużo lepsze rozwiązanie niż butelki pokroju 1,5 l. Korzystniejsze rozmieszczenie w plecaku jak i lepsza kontrola wody (nie rozlejemy przez przypadek 1,5 l tylko 0,5 l). Do tego w razie potrzeby łatwiej będzie nam przehandlować małą butelkę drogocennego płynu.

6
Przyszła kolej na pożywienie. Do plecaka zakupiłem specjalne racje żywnościowe NRG-5 firmy MSI która specjalizuje się w produkowaniu wysokokalorycznych sucharów. Jedno takie opakowanie sucharów daje 2300 kcal oraz jest odporne na niskie temperatury. W plecaku trzymam dwa takie opakowania które z nawiązką zapewnią mi odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne na czas ewakuacji. Na w razie czego noszę dodatkowo puszkę z żywnością. Gdyby sytuacja mnie zmusiła po jej opróżnieniu mam prowizoryczne naczynie do gotowania. W obu przypadkach terminy ważności sięgają kilku lat.

7
Apteczka jest kolejnym ważnym elementem o którym nie można zapomnieć. Poza podstawowymi elementami wyposażenia musi zawierać ewentualne leki które są nam niezbędne. Wszystkie medykamenty trzymam w odpornym, wodoszczelnym woreczku Aloksak. Poza zredukowaniem wagi w stosunku do klasycznych apteczek z racji przezroczystości mam natychmiastowy wgląd do zawartości bez potrzeby jej otwierania.

8
Kolejną część mojego wyposażenia stanowi radio na dynamo Freeplay Companion. Być może przez jakiś czas będzie to nasz jedyny kontakt ze światem. Z racji sposobu ładowania nie musimy martwić się o baterię a dodatkowo w radiu mam latarkę która w pełni nadaje się jako swoisty backup tej którą nosimy zawsze przy sobie.

9
Mapy terenu po którym zamierzam się przemieszczać w razie „W” mam zabezpieczone również w woreczku Aloksak.

10
Waga całego zestawu wynosi około 10 kg.

Celowo pominąłem elementy typu, nóż czy zapalniczka gdyż nosze je na co dzień w ramach zestawu EDC.

Pamiętajmy aby starać się nie troczyć wyposażenia na zewnątrz plecaka. Dobywanie ekwipunku może być utrudnione ale zmniejszamy zainteresowanie osób które mogą być w dużo gorszej sytuacji niż my. Możliwe, że za wszelką cenę będą chciały poprawić swoją sytuację np. atakując lepiej przygotowanych od siebie.

Dlaczego posiadanie takiego plecaka jest istotnym elementem przygotowywania się na sytuacje awaryjne? Nasze życie jest przede wszystkim w naszych rękach a pomoc innych osób musimy zawsze umieścić na drugim planie z racji, że może się ona zwyczajnie nie pojawić.

Autor Kaziu

Comments

comments

Posted in Prepping, Sprzęt and tagged , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *