Podpinka do hamaka ze śpiwora DIY mod. 2.0 – DIY Hammock underquilt

underquilt diy

Testy zakończone, udało się stworzyć drugą wersję podpinki pod hamak ze starego śpiwora. tzw. underquilt.

Uprościliśmy wszystkie czynności do minimum, tak więc nie musisz umieć szyć aby sobie z tym poradzić. Dodatkowym plusem jest możliwość modyfikacji starego śpiwora typu kołdra tak aby dalej pełnił funkcję tradycyjnego śpiwora. Tak więc jak masz kilkanaście złotych i paręnaście minut wolnego czasu to do dzieła!

 

Potrzebujemy:

-śpiwór typu kołdra

-guma o grubości 3-4mm (tzw. shockcord)

-stopery do gumy na dwa oczka ( pojedyncze też powinny dać radę)

-opcjonalnie małe, lekkie karabińczyki

Śpiwór rozkładamy na płasko i w pierwszej kolejności musimy zrobić otwory, aby przewlec shockcord.

underquilt diy

underquilt diy

Ponieważ większość śpiworów ma pokrycie z materiałów sztucznych dobrze jest przetopić możliwie jak najmniejszy otwór (np. rozgrzanym drutem). Dzięki temu nie będzie się pruł i niepotrzebnie zwiększał swojej średnicy.

Na jednej stronie potrzebujemy łącznie 4 otworów. Dwa na rogach i dwa na środku, w odległości ok 1-2 cm od środkowego szwu.

underquilt diy

Następnie przeciągamy od jednej krawędzi gumę wewnątrz śpiwora. Na środku wychodzimy szydłem, przekładamy przez stoper i koralik (u mnie zastosowana czaszka do paracordu) i z powrotem w poszycie śpiwora. Staramy się nie naprężać gumy, ale też nie ma sensu zostawiać dużego nadmiaru.

underquilt diy

Należy zabezpieczyć krawędzie gumy, przypalając je i robiąc większy supeł na końcu. Ja dodatkowo przeszyłem dla pewności aby przy mocnym naciąganiu nie weszło do środka.

underquilt diy

Teraz pozostaje nam jedynie przygotować mocowanie dla drugiej gumki, odpowiedzialnej za naciągnięcie górnej krawędzi underquilta. W moim projekcie zastosowałem tasiemkę, przeszytą razem z gumą. Z jednej strony przytwierdziłem na stałem a z drugiej zastosowałem stoper jako regulację napięcia.

Wszystkie powyższe czynności powtarzamy na drugim końcu śpiwora.

Dodatkowo możemy doszyć rzepy, aby móc zamknąć underquilt nad sobą, co pozwoli na zachowanie większej ilości ciepła (oczywiście zróbcie to rozsądnie, aby nie chuchać do środka śpiwora, aby wilgoć się nie zbierała)

underquilt diy

Co do rozwieszania to temat jest prosty. Gumkę z krawędzi najlepiej przepuścić nad linką hamaka i zamocować np. za pomocą karabińczyka do niej. Dzięki regulacji naciągu możemy ustawić podpinkę we właściwej pozycji pod hamakiem. Następnie ściągamy dolne ściągacze i również zaczepiamy je o karabińczyk.

underquilt diy

Poniżej trochę zdjęć terenowych wersji ze śpiworem typu kołdra

underquilt diy

underquilt diy

underquilt diy

underquilt diy

underquilt diy

underquilt diy

underquilt diy

Przyznam szczerze, że jest ogromna różnica jeżeli chodzi o komfort cieplny. Nawet przy zastosowaniu taniego śpiwora, przy chłodniejszych nocach nie podwiewa od spodu. Nie ma też walki z wysuwającą się karimatą 🙂

Powodzenia!

Autor

-FoX-

Comments

comments

Posted in Aktualności, DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom, Spanie w terenie and tagged , , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *