Proca rurkowa PVC DIY – PVC pipe slingshot

pvc slingshot

Czasy teraz niespokojne, tak wiec warto wiedzieć jak się bronić lub polować. Niczym połączenie legendarnego Rambo i McGyvera, który wchodzi do marketu budowlanego i wyjeżdża czołgiem. Zanim dojdziemy do ciężkiej artylerii zacznijmy od czegoś prostszego, co nie zajmie Wam wiele czasu a swoją skutecznością poraża nie tylko te mniejsze cele.

Proca. Bo o niej dzisiaj będzie mowa, w różnych formach towarzyszy człowiekowi od wielu wieków. Pierwsze proce wykorzystywały głównie siłę odśrodkową i przedłużone ramię miotacza, te późniejsze siłę sprężystości. I na tych drugich właśnie się skupimy.

Proca przez wielu jest kojarzona przez charakterystyczny kształt zbliżony do litery „Y”, ale nie jest to jej jedyny właściwy kształt, zwłaszcza, że bardzo ważne jest to, czym z niej chcemy strzelać. Podstawowa amunicja klasycznej procy to kamienie, stalowe kulki i nakrętki i tak naprawdę zdecydowana większość tego, co pod rękę się nawinie. Jest to duża zaleta tej broni, ale możemy ją dodatkowo zmodyfikować tak, aby miotała strzały z łuku. Powstaje nam hybryda procy i łuku, która nie dość, że ma dużą siłę to jeszcze znacznie mniejsze gabaryty.

Żeby było jeszcze prościej zmodyfikujemy konstrukcję upraszczając ją do minimum. Strzelaliście kiedyś z tzw. procy balonowej lub popularnej balonówy ? Jeżeli powyższe coś Wam mówi to szybko ogarniecie jak skutecznie działać procą rurkową.

Tak jak obiecałem na wstępie całość ma być prosta do wykonania i wszystkie materiały mają znaleźć się w popularnym markecie budowlanym ( niebieskim, zielonym lub pomarańczowym :p) .

pvc slingshot

 

Potrzebujemy następujących przedmiotów do wykonania procy:

-rurka PVC

-zatyczki do rury zgodne z wybraną średnicą

-mocna guma ( np. modelarska 5×5 mm)

-taśma izolacyjna

 

Do strzał można użyć zarówno kołków drewnianych jak i rurek aluminiowych z grotami. Te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzają się przy polowaniach podwodnych ze względu na większą masę, ale na lądzie ich zasięg jest mniejszy.

Instrukcja krok po kroku.

W pierwszej kolejności ustalamy długość rurki taką, jaka nam odpowiada najczęściej w przedziale między 15-25 cm.

pvc slingshot

Rurkę korkujemy z obydwu stron- jedna z reguły jest do tego przystosowana, drugą należy nieco podgrzać i wcisnąć zatyczkę.

pvc slingshot

Zatyczki przewiercamy na środku, tak, aby linia otworów przebiegała przez środek.

pvc slingshot

Pozostaje nam tylko przytwierdzić gumę do rurki na jednym końcu, najlepiej za pomocą taśmy robiąc dodatkową zakładkę gumy, aby przy naciąganiu nie wyśliznęła się. Im mocniejsza guma tym silniejsza nasza proca.

pvc slingshot

Na samym końcu możemy zrobić dodatkową podstawkę na strzałę– np. ze skuwki od flamastra- działa wystarczająco dobrze.

pvc slingshot

Ok. proca gotowa, czas na strzałę. Tutaj możliwości jest wiele, od najprostszych zaostrzonych kołków drewnianych, które na krótszym dystansie potrafią siać spore spustoszenie, przez bardziej zaawansowane konstrukcje z lotkami i specjalistycznymi grotami.

pvc slingshot

Mi osobiście najbardziej do gustu przypadła strzała z aluminiowej rurki, o długości ok. 1m., Jako grotu używałem wytoczonego gwoździa, który po nadaniu odpowiedniego kształtu był hartowany i obsadzany w rurce.

pvc slingshot

Taka konstrukcja sprawdza się świetnie przy połowach ryb. Jeżeli tylko przejrzystość wody pozwala nam na to, aby dojrzeć i podpłynąć do ryby na dystans kilku metrów to przy odrobinie wprawy polowanie idzie całkiem sprawnie. Proca była testowana między innymi u wybrzeży Chorwacji. Sprawdza się lepiej niż kusza do połowów i jest dużo tańsza.

pvc slingshot

Na zdjęciu macie przykład ze strzelania do płyty wiórowej laminowanej. Grot wchodzi średnio na centymetr i bardzo ciężko go wyjąć. Jak dorobimy się żelu balistycznego to również to oczywiście zrobimy testy również tej broni;)

Autor przypomina – proca jest bronią niebezpieczną, należy się z nią obchodzić ostrożnie i pod żadnym pozorem nie strzelać do ludzi i zwierząt.

Autor –FoX-

Comments

comments

Posted in Broń improwizowana, DIY - Do It Yourself, DIY/ Custom and tagged , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *