Prosta proca z PVC – PVC Slingshot

Proca-22

Proca to jedna z najprostszych broni neurobalistycznych. Cały jej sekret polega na odpowiednim dobraniu elementów, które będą w odpowiednim stopniu gromadziły i oddawały skumulowaną energię. Pisaliśmy wcześniej o procy wykonanej z rurki  przystosowanej do miotania amunicji w postaci bełtów, dziś będzie o prostej procy, do której przygotowania wystarczy dosłownie kawałek gumy oraz plastikowa rurka i po chwili mamy prymitywną broń miotającą dowolną amunicję;)

Wiecie, że PVC to jeden z naszych ulubionych materiałów, ze względu na łatwą dostępność, niską cenę oraz łatwość obróbki, tak więc dzisiaj również będzie to bazą naszej procy.

Nie ukrywam, że jest to typowo praktyczne podejście ponieważ najpiękniejsze są w mojej ocenie rzeźbione proce drewniane. Ale kiedy trzeba działać szybko i kombinować jakiś oręż to nie usiądziemy w kącie i nie zaczniemy strugać:p

Wykonanie tej procy przy standardowo wyposażonym warsztacie zajmie nie więcej niż 5 minut, jak będziecie musieli kombinować to i przy ognisku dacie radę ją zrobić;)

Potrzebne będą :

proca pvc slingshot

 

-odcinek rurki PVC najlepiej grubościenna, średnica użyta to 1” nie krótszy niż 21cm

-guma – może być modelarska/ dedykowana do procy/ inne elementy sprężyste

-sznurek lub paracord

-kawałek węża ogrodowego, lub skóry

-trytytki

 

Proca-2

W pierwszej kolejności wyznaczamy linię o długości ok 7,5 cm tak aby dzieliła rurkę na pół tak jak na rysunku.

Proca-5

Brzeszczotem nacinamy rurkę, pilnując aby linia cięcia była równa.

proca pvc slingshot

Podgrzewamy rurkę na przeciętym odcinku, aż zrobi się plastyczna

proca pvc slingshot

Następnie formujemy ramiona procy. Najłatwiej jest zrobić to na desce o szerokości ok 6cm. Wyznaczamy środek deski i w tym miejscu ma wypadać uchwyt po rozłożeniu ramion.

proca pvc slingshot

Gdy plastik utwardzi się, możemy przystąpić do wykonania otworów. Po jednym na każde ramię (chyba, że system montażu przewiduje inne rozwiązanie) oraz na dole uchwytu na 1 otwór na przestrzał.

 

Teraz mocujemy gumę do procy. Poniżej przedstawiliśmy kilka możliwych rozwiązań przygotowanych przy użyciu paracordu oraz trytytek. Te mocowania są sprawdzone i działają w warunkach polowych, ale możecie kombinować z własnymi.

Guma kwadratowa /modelarska

W tym przypadku nastawiliśmy się na materiały, które dość łatwo dostać w przeciętnym markecie.

Za koszyczek posłużył nam odpowiednio wycięty kawałek węża ogrodowego. Guma została przepleciona przez otwory i zabezpieczona opaskami zaciskowymi. Pamiętajcie o kierunku w jakim działa rozciągana guma, tak aby we właściwą stronę zamykać obieg.

Przy drugim rozwiązaniu zastosowaliśmy gotową (choć starą ) okrągłą gumę do procy.

Takie gumy silikonowe są dostępne na metry również w wielu innych sklepach, i za śmieszne pieniądze można zbudować naprawdę potężną machinę miotającą;)

Przy montażu okrągłej gumy przygotowaliśmy odcinki paracordu na których zawiązaliśmy supły. Z jednej strony, żeby nie przeszedł przez otwór w ramieniu, a drugi aby można było go wcisnąć do środka gumy i zabezpieczyć opaską.

Proca-23  Proca-25

Pomysłów i rozwiązań jest jeszcze wiele, postaramy się przygotować w najbliższym czasie jeszcze kilka możliwości, choć tematu tak ogromnego na pewno nie wyczerpiemy.

Proca-27

Jeszcze kwestie wizualno-użytkowe

Na koniec owijamy chwyt paracordem aby zapewnić lepszy chwyt oraz wygląd naszej procy. Żeby nie rozwijał się najlepiej przeprowadzić go przez dolny otwór, zakańczając go supłem, następnie przewinąć między ramionami i ruchem okrężnym, owinąć uchwyt w stronę dolnych otworów. Na koniec trzeba przeprowadzić linkę przez dolne otwory i zgrzać.

Teraz mamy gotową procę.

Pamiętajcie, że jest to broń potrafiąca zrobić dużą krzywdę, tak więc pod żadnym pozorem nie strzelajcie w kierunku istot żywych. Przed rozpoczęciem ćwiczeń upewnijcie się, że miejsce w którym zamierzacie użyć procy jest bezpieczne i wystrzelony pocisk nie będzie zagrażał ani Wam ani osobom postronnym.

Miłej zabawy!

Autor FoX

Foto. Krzysztof Marzęta

Comments

comments

Posted in Broń improwizowana, DIY - Do It Yourself and tagged , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *