Rozbudowa budżetowego obuwia biegowego

buty do biegania

Każdy, kto biega doskonale wie, że nie ma jednego obuwia na każdą nawierzchnię i każdą pogodę. Rynek oferuje sporo dobra w tym temacie i mając możliwości można zaopatrzyć się w odpowiednio spersonalizowane obuwie.
Szczególna potrzeba zmiany obuwia może mieć miejsce, gdy na zewnątrz zamiast suchego podłoża pojawiła się śliska, niestabilna powierzchnia. Śliski asfalt pokryty mokrymi liśćmi w okresie jesiennym może dać się mocno we znaki biegaczowi. W terenie naturalnym w taką pogodę też może być niewesoło. Grunt staje się miękki i w typowym obuwiu do suchego terenu będziemy gubić przyczepność.

Podobna sytuacja będzie zimą, gdzie na śliskim od warstwy, zmarzniętej wody podłożu, biegacz w obuwiu z klasycznym bieżnikiem może zaliczyć spektakularną wywrotkę.
Co jednak zrobić, gdy z różnych przyczyn nie możemy czy po prostu nie chcemy na siłę kupować obuwia na każdą pogodę?
Wtedy przychodzą z pomocą ukochane patenty 😉
Na warsztat wziąłem jeden z najpopularniejszych w naszym kraju, budżetowy model obuwia EKIDEN ONE marki KALENJI dostępny w najpopularniejszej sieci sportowych marketów.
Jest to tani model, na którym nie żal poeksperymentować a i komfort podczas biegania jest zaskakująco wysoki, jak na segment cenowy,jaki prezentuje. Często jest wybierany przez osoby rozpoczynające przygodę z bieganiem jak i te, które biegają rekreacyjnie i nie potrzebują, zważając na swoją fizjonomię, bardziej zaawansowanego obuwia. Bieżnik to asfaltowy standard. Model poza swoimi oczywistymi ograniczeniami terenowymi ma drugą podstawową wadę – kolor. Biały but biegowy jest biały tylko w opakowaniu.
Poniżej krótki instruktaż jak rozbudować funkcjonalność tego modelu.

Oczywiście przedstawione pateny można wykorzystać na innych modelach 😉
Co będzie potrzebne:
– pacjent
buty do biegania
– wkręty z kształtem wybranym wg własnych preferencji oraz długością dobraną tak aby nie przebiły podeszwy na wylot (w moim wypadku ok 12 mm)

buty do biegania
– farba fluorescencyjna

buty do biegania
Oczywiście, czymś to musimy wkręcić 😉 Przyda się również taśma papierowa do zakrycia elementów buta, których nie chcemy malować.
Najpierw podeszwa. Wybieramy punkty, w których chcemy montować wkręty. Jeżeli but jest używany dobrze, celować w miejsca starte, na których opiera się nasza stopa. Ilość wkrętów dopasowujemy indywidualnie.
Wkręt wpierw wbijamy na tyle, abyśmy mogli bez przeszkód go dokręcić.
buty do biegania
W moim przypadku podeszwa po dokręceniu wygląda tak:
buty do biegania
Po tym zabiegu but zwiększy swoją przyczepność w trudnym terenie.
Drugą zmiana, jaką dokonałem, to przejście na jaskrawy kolor poprawiający widoczność w terenie.
Zabezpieczamy elementy buta, które chcemy zostawić w spokoju…

buty do biegania
… i malujemy 😉

buty do biegania
Koszt wkrętów to maksymalnie kilka złotych. Farba to droższy wydatek, w zależności od wybranej marki, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za puszkę 400ml. Farba przydaje się jednak w różnych sytuacjach, w których zależy nam na zwiększeniu widoczności danego miejsca lub przedmiotu, warto zatem mieć ją na stanie.
Przypominam, przeróbka nie zastąpi profesjonalnego obuwia, mimo to jest ona alternatywą, jaką można bez problemu wykonać w domowych zaciszu.

buty do biegania
Autor: Kaziu

Comments

comments

Posted in DIY - Do It Yourself and tagged , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *