Niejednokrotnie podczas wypadów terenowych chcemy podgrzać posiłek czy zagotować wodę. Najchętniej strawę przygotowujemy przy ognisku , lecz nie zawsze jest mozliwość palenia ogniska ze względu na miejsce w jakim się znajdujemy – patrz przepisy prawne (stosowanie otwartego ognia).
Wtedy z pomocą przychodzą nam kuchenki turystyczne, dzięki którym w sposób bezpieczny i względnie szybki możemy podgrzać posiłek niemal wszędzie.
Kuchenki turystyczne, dostępne w sprzedaży zasilane są różnymi paliwami.
Mając to na uwadze chcieliśmy sprawdzić jak zachowują się w praktyce znane i ogólnodostępne paliwa chemiczne. Test został przeprowadzony w tych samych warunkach dla wszystkich paliw. Założeniem testu było zagotowanie 250 ml wody w stalowym kubku w możliwie najkrótszym czasie jednocześnie jak najmniejszą ilością paliwa.
Woda: 250ml.
Temperatura zewnętrzna: ok 5 stopni C.
Kuchenka gazowa:
Punktem odniesienia była podstawowa kuchenka gazowa. Zestaw pozwala zagotować wodę lub przygotować posiłek w krótkim czasie, ale jej waga może być uciążliwa podczas niektórych aktywności.
* waga zestawu przed zagotowaniem wody: 703 g.
* waga zestawu po zagotowaniu wody: 694 g.
* czas (100 stopni C.): 6 min.
ESBIT (Erich Schumm Brennstoff In Tabletten – Erich Schumm fuel in tablets)
Najczęściej spotykane chemiczne paliwo stałe na bazie Methenaminy. Paliwo czesto wchodzi w skład wojskowych racji żywnościowych. Dużą zaletą jest łatwa dostępność oraz niska cena. Poniżej dane, które uzyskaliśmy podczas testu.
* waga jednej kostki: 8g.
* czas palenia jednej kostki: 8 min.
* czas (99 stopni C.): 15min – potrzebne były 2 kostki do zagotowania 250ml wody
* uwagi: nie odporne na mocniejsze powiewy wiatru
* śmierdzi, duszący dym , nie stosować w zamkniętych pomieszczeniach
* po wyjęciu z wody po osuszeniu zapala się
Trioxane
Amerykańskie paliwo chemiczne , sprzedawane w charakterystycznych opakowaniach kartonowych ze specyfikacją. W opakowaniu znajdują się 3 „batony” w hermetycznym zamknięciu. Każdy z „batonów” dzieli się na 3 części, które sukcesywnie dokładamy w miare potrzeb.
* waga jednej kostki: 32g. (z opakowaniem), 27g. (bez opakowania)
* czas palenia jednej kostki: 11 min. (1/3 kostki – 3,5 min.)
* czas (99 stopni C.): 11 min
* zapach mniej intensywny niż w przypadku poprzednich , ale dalej wyczuwalny i trochę drażniący
* po wyjęciu z wody bez problemu zapala się
* łatwe w rozpaleniu
Paliwo stałe ZIP
ZIP jest ciekawą lecz trudniej dostępną alternatywą dla powyższych paliw. Jest to paliwo stworzone dla brytyjskiej armii. Cecha szczególną jest pełna odporność na wilgoć oraz to, że paliwo unosi się na wodzie. Minusem jest wyższa cena, ale nie zawsze ona będzie najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego paliwa.
* waga jednej kostki: 24g. (z opakowaniem), 23g. (bez opakowania)
* czas palenia jednej kostki: ok 14-15 min.
* czas (99 stopni C.): 12 min.
* uwagi: unosi się na wodzie
* zapach – do sprawdzenia bo nie pamiętam
* unosi się na wodzie , nie chłonie wilgoci, po wyjęciu z wody bez problemu zapala się
Podgrzewacz żelowy:
Potraktowaliśmy go bardziej jako ciekawostkę , ponieważ nie jest on tak naprawdę paliwem do kuchenki, ale jest to produkt tani i łatwodostępny, pozwalający na podgrzanie posiłku. Ważna uwaga, w warunkach testu nie udało nam się zagotować wody, co oznacza, że ten produkt nada się jedynie do podgrzania posiłku, lub napoju!
* waga przed: 247 g.
* waga po: 223 g
* czas (80 stopni C.): 10 min.
* uwagi: nie nadaje się do gotowania wody jedynie do podgrzewania posiłków
* neutralny zapach , można stosować w zamkniętych pomieszczeniach (na własną odpowiedzialność )
Paliwo stałe „Napalm w tabletkach„
Tak naprawdę jest to paliwo bliźniaczo podobne do wyżej opisywanego ESBITu. Użyliśmy go w teście ze względu dużą popularność tego produktu w popularnym serwisie aukcyjnym i niską cenę w porównaniu do oryginalnego paliwa ESBIT.
* waga jednej kostki: 20g.
* czas palenia jednej kostki: 23 min.
* czas (99 stopni C.): 14,5 min.
* śmierdzi, duszący dym , nie stosować w zamkniętych pomieszczeniach
* po wyjęciu z wody problem z zapaleniem, dopiero po przełamaniu kostki i osuszeniu udało się rozpalić
Dodatkowy test zakładał sytuację kiedy paliwka zostaną zamoczone. Jak widać na zdjęciu Zip jako jedyny unosi się na wodzie. Po 5 minutowej kąpieli najszybciej udało sie odpalić Trioxane, natomiast największe trudności miał „Napalm w tabletkach”, który zapalił się dopiero po przełamaniu i rozdrobnieniu.
Najlepiej w teście, opierając się na kryterium czasu gotowania i wagi wypada paliwo ZIP. Bardzo bliskie wyniki ma Trioxane choć trochę więcej go potrzebujemy aby zagotować tą samą ilość wody, co przekłada się na wagę ekwipunku.
Foto. Krzysztof Marzęta
Autorzy FoX i Kaziu
Przetestowałem już różne paliwka. Esbit jest dobry, ale drogi. Od dłuższego czasu używam regularnie polskich tabletek. Są równie dobre bo to przecież ta sama heksamina a cena jest nieporównywalnie korzystniejsza: Paliwo turystyczne w tabletkach Kupuję zawsze w tym samym miejscu i przy większych zakupach dostaję gratis np. firmową zapalniczkę.
Przydatny post. Akurat wybieram się w plener na kilka dni. Nie mam doświadczenia w gotowaniu poza domem i artykuł rozwiał moje wątpliwości co do wyboru paliwa. Dzięki, że Ci się chciało zbadać i napisać. Pozdrawiam.